Przełom września i października to czas, w którym możemy zwykle w pełni podziwiać już złotą, polską jesień. Jednym z jej nieodłącznych składników są zbierane przez dzieci (i nie tylko) kasztany, z których robimy później w domach małe ludziki i inne figurki. Zdaje się, że i kasztanowce i zwyczaj ten zagościły już na stałe zarówno w polskim krajobrazie, jak i w naszych domach i, że zapytani o pochodzenie tego drzewa – mam tu na myśli zwłaszcza kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), który jest najbardziej rozpowszechnionym w naszym kraju gatunkiem – z całym przekonaniem odpowiedzielibyśmy (a przynajmniej większość z nas), że jest ono dla naszej flory rodzime. To jednak nieprawda.

Wszystkie rosnące w Polsce gatunki kasztanowca zostały tutaj sprowadzone przez człowieka, bowiem naturalny obszar występowania kasztanowców to Azja wschodnia, Ameryka Północna i Europa południowo-wschodnia, gdzie zachowały się jeszcze w nielicznych siedliskach naturalnych. Pierwszym z przybyłych do naszego kraju gatunków i najbardziej obecnie w Polsce rozpowszechnionym jest właśnie kasztanowiec zwyczajny, który pojawił się w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku.

Kasztanowce zwyczajne to okazałe, dorastające w Polsce do 30 metrów wysokości, drzewa o grubym pniu i dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Żyją one około 200-250 lat i są odporne na zanieczyszczenia oraz działanie wiatru i mrozu. Kwitną zwykle u nas na początku maja, co wyznacza początek fenologicznej wiosny, a owocują pod koniec września. Dojrzewanie i opadanie owoców pociąga za sobą brązowienie i opadanie liści, a to z kolei zwiastuje początek fenologicznej jesieni – można więc śmiało powiedzieć, że obecnie jesteśmy już w jej trakcie.

Mimo, iż gatunek ten dziczeje z upraw, to nie jest on uznawany za inwazyjny i nie stanowi zagrożenia dla naszej rodzimej flory, podobnie jak inne gatunki kasztanowca uprawiane w naszym kraju, z których warto wymienić choćby czerwony (Aesculus carnea), drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) czy krwisty (Aesculus pavia). Żaden z tych gatunków nie zdobył też dotychczas popularności równej kasztanowcowi zwyczajnemu, o którym więcej opowiem Państwu w czwartek.
*Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego #kulturawsieci*
_____________________________________________________________________________________________________
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasztanowiec
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasztanowiec_pospolity