Chryzantemy

Ten tydzień jest ostatnim tygodniem, w którym mam przyjemność prowadzić Kwietnik Polski w obecnej formie – projekt stypendialny dobiega końca w ostatnim dniu października. Pomyślałam, że w tym ostatnim tygodniu przybliżę Państwu nieco bardziej chryzantemy – jest do doskonałą okazja z uwagi na zbliżające się wielkimi krokami Święto Zmarłych, które jest dla większości Polek i Polaków świętem bardzo ważnym, a które – tak myślę – większości z nas kojarzy się między innymi także z ozdabianiem grobów tymi kwiatami. Dla porządku dodam, że na potrzeby tego tygodnia mianem “chryzantema” określać będę zarówno rodzaj Chrysanthemum (złocienie), jak i rodzaj Dendranthema (chryzantemy).

Zdjęcie dzięki uprzejmości Kwiaty&Miut

Chryzantemy nie występują w Polsce naturalnie (za wyjątkiem złocienia Zawadzkiego) i przybyły do nas z Azji Wschodniej – w Europie pojawiły się w XVII wieku – najpierw w Holandii, a potem w Anglii i we Francji. W Polsce zaczęto uprawiać je w XIX wieku – do tego czasu importowano je z innych krajów. Zarówno w krajach pochodzenia, jak w większości tych, do których trafiły, nie kojarzą się one jednak ze smutkiem i żałobą – czasem wręcz przeciwnie – jak więc doszło do tego, że stały się one ich symbolem w Polsce?

Chryzantemy wielkokwiatowe

Wydaje się, że wpływ na to mógł mieć zarówno termin ich kwitnienia, który przypada właśnie na jesień, jak i wytrzymałość, stosunkowo duża trwałość oraz dekoracyjność – najczęściej wybieranym w Polsce gatunkiem jest chryzantema wielkokwiatowa. Na szczęście w świadomości konsumentów powoli dokonuje się zmiana w postrzeganiu tych pięknych kwiatów – mimo, że ciągle jeszcze dominują one we florystyce pogrzebowej, to coraz częściej wybierane są także na inne okazje, w tym też po prostu do wazonu czy bukietów. Więcej o tych niesamowitych i pięknych kwiatach opowiem Państwu w czwartek.

Sklepowe półki uginają się pod chryzantemami przed Świętem Zmarłych

*Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego #kulturawsieci*

_____________________________________________________________________________________________________

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzantema

https://en.wikipedia.org/wiki/Chrysanthemum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ocie%C5%84

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzantema

https://wspolczesna.pl/w-polsce-chryzantemy-to-kwiaty-smutku-w-holandii-oznaczaja-radosc-w-japonii-sa-przys

makiem/ar/5212514

https://wodzislawslaski.naszemiasto.pl/wszystkich-swietych-zanikaja-tradycje-zwiazane-ze-swietem/ar/c8-2470217

http://wybrzeze24.pl/gospodarka/chryzantema-kwiatowy-symbol-dnia-wszystkich-swietych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *